6 důvodů, proč vyzkoušet OFFICE JÓGU

3.3. 2022Hana Vildomcová544x

„Dlouhodobé sezení je víc nebezpečné než kouření. Zabíjí víc lidí než HIV. Během posledních 20 let se tak sezení stalo jedním z největších globálních zabijáků.“

Dr. James Levin, Mayo Clinic Arizona State University Obesity

Stresující pracovní tempo v kombinaci s plněním termínů a nekonečnými meetingy připravují našim tělům každodenní toxický koktejl. Pracovní stres snižuje koncentraci, zvyšuje riziko bolestí pohybového aparátu a zvyšuje nemocnost.

Mnoho výzkumů už potvrdilo, že pozorně prováděné jógové ásány (pozice) v kombinaci s dechovými technikami pomáhají člověku být bdělejším, soustředěnějším a produktivnějším. Jóga zlepšuje proudění krve v těle a podporuje výkon vašeho mozku. Udržet si „zdravý rozum“ je esenciální, pokud se cítíte být v práci často pod tlakem. Praktikování jógy ve firemním prostředí nabízí mnoho dalších výhod.

1.LEPŠÍ IMUNITA 

V době, kdy denně prosedíme průměrně 10 – 12 hodin, je potřeba pohybu pro tělo zásadnější, než potřeba spánku. Lidské tělo bylo vytvořeno pro pohyb, hravost a objevování skrytých možností. Má-li dostatek pohybu, imunita stoupá a nemoci mají jen malou šanci.

Jóga, pokud je praktikovaná s pozorností a zaměřením na dech, je víc než jen strečink. Má přesah do emocí a pocitů. Do jemných úrovní našeho těla, daleko za fyzickou praxí.  Ásány (jógové pozice) mají kromě svého specifického účinku na životně důležité orgány také blahodárný vliv na pružnost páteře. A jestliže je páteř energetickou osou našich těl, pak je jóga prostředkem, jak ji vyživit, prokrvit a uzdravovat. 

Praxí jógy ve svém těle objevíte jeho jedinečnou schopnost, kterou si v sobě od narození vaše tělo kultivuje. Je to přirozená schopnost těla UZDRAVIT SE. Dostane-li tu správnou pozornost a pravidelnou péči. Vaše tělo je geniální. Už jste si toho všimli?

2.ZFORMOVÁNÍ POSTAVY

Jóga je úžasná v tom, že její pravidelné praktikování vám pomůže zformovat postavu a zlepšit celkovou kondici, což oceníte v jiných sportech. Večer se vám bude snadněji usínat. Mnoho z jógových pozic je zaměřeno na vytvoření rovnováhy mezi kyselým a zásaditým prostředím v těle a účinně snižuje překyselení organismu způsobené kávou, cukrem nebo alkoholem.

3.TEAM BUILDING

Každý týden ve stejný den a stejnou hodinu na podložkách. Tvoříte si zdravý návyk a budujete sami v sobě disciplínu a odhodlanost. Stáváte se konzistentními.  Své kolegy poznáte i z jiné stránky. Budete sdílet své pokroky a společně je probírat u kávy nebo oběda. Lekce jógy a pocit po ní se stane světlým bodem vašeho pracovního týdne. Přistihnete se, jak se těšíte na „rozbíjení“ tukových buňek na břiše v pozici luku nebo trénovat soustředění v balanční pozici tanečníka.

4.STRESS MANAGEMENT 

Jóga je skvělý prostředek k uvolněn stresu z těla i hlavy. Jóga umí zaměstnat vaše tělo a vy se soustředíte na dech, zatímco vaše hlava se vyčistí a odpočine od pracovního stresu. Jóga je založená na práci s dechem. Naučíte se ho používat tak, aby vás zklidnil a uvolnil, nebo naopak povzbudil a osvěžil v situacích, kdy se budete cítit unaveni. 

5.JÓGA JAKO SEBEROZVOJOVÁ AKTIVITA

Některé jógové pozice se mohou zdát jako velká výzva. Pro někoho až tak velká, že raději jógu nikdy praktikovat nezačne, protože je přesvědčený, že jóga není pro jeho ztuhlé tělo vhodná. Jóga je skvělým prostředkem k tomu, abyste se zbavili mnoha limitujících přesvědčení. Vaše tělo je jedinečné a geniální. Dejte mu šanci, aby vám to dokázalo. Budete překvapeni, jak svoje tělo po pár lekcích fyzicky posunete a vaše mysl tak bude moci pokořit další metu, o které jste si nikdy nemysleli, že kdy zdoláte.

6.ZDRAVÁ ZÁDA

Jóga je výjimečná svojí komplexností. Umí dobře kompenzovat jednostranná a místní přetížení vašeho těla z různých sportů. Navíc protáhnete svaly zkrácené nadměrným sezením. Především svaly na zadních stranách stehen, v tříslech a také prsní svaly. Naučíte se správně zapojit svoje chodidla, stát vzpřímeně a osvojit si vyvážený postoj. Jako příjemný bonus vás čeká úleva od bolesti zad.

Blíže než v práci vám jóga už nebude. A cvičit se dá opravdu i tam, kde byste jógové podložky nečekali. Osobně už jsem vedla lekci jógy na chodbě, v zasedací místnosti, v kuchyňce nebo na firemní zahradě. Jóga je skvělý nástroj, díky kterému můžete svůj život zbavit zbytečně prosezených hodin, aniž by to dramaticky změnilo váš životní styl.

Žijte s lehkou hlavou

Hanka

Inspiruji k POHYBOVÝM SVAČINKÁM v kanceláři. Ráda a často zvedám lidi ze židlí. Posledních 7 let rovnám ZÁDA a šíje na lekcích jógy ve firmách. Na workshopech ukazuji, JAK SEDĚT bez BOLESTI a jak si vytvořit ZDRAVĚJŠÍ pracovní prostředí. Jsem autorkou ebooku KANCELÁŘSKÉ DESATERO a videokurzu JÓGA NA ŽIDLI. Více o mně najdete TADY.