6 JÓGOVÝCH TIPŮ, KTERÉ BYCH SI PŘÁLA ZNÁT DŘÍV

10.6. 2023Hana Vildomcová1055x

S jógou jsem si podala svoji opocenou ruku v roce 2012. Opocenou proto, že první lekce byla horká. Doslova a do písmene. Byla to lekce hot jógy. Očekávala jsem tehdy instantní nástroj, jak zhubnout poporodní kila. Což se podařilo. Do té doby, než jsem otěhotněla podruhé.

Nicméně za těch 12 let, co se s jógou známe, jsem na podložce nechala nejen ty poporodní kila. Dvakrát. O to, co jsem naopak na podlože získala, bych se s vámi teď chtěla podělit, nabídnout pár odpovědí a usnadnit tu vaši cestu za jógovým poznáním skrze vlastní tělo.

Je to moje osobní jógové know-how opřené dvanáct let pravidelné fyzické a dechové praxe, samostudia literatury, vyzpovídaných kolegů a učitelů, mnoha odpozorovaných těl a jejich pohybových vzorců, ale taky pocitů nekonečné jednoty a euforie, když víte, že jste správně. Tady a teď. Momentů, kdy se tělo dechem v pohybu zprůchodní a vnímání zjemní. Okamžiků, kdy si dovolíme to staré (o)pustit, odevzdat a nechat být, aby mohlo přijít to nové, potřebnější.

Jóga nabízí možnosti

Nabízí umění disciplíny. Taky možnost překonávat své fyzické limity. Otvírat brány neznámému a přece povědomému. Odcházet z podložky v dramatu a zas se na ni s pokorou vracet. Hledat lehkost, stabilitu a důvěru ve své tělo a jeho nekonečné schopnosti. Poslouchat svůj dech, co je za ním, otevřít se novým možnostem. Vytvářet si příležitosti. Měnit se. Poznávat se. Nepoznávat se. Prožívat pohyb a souhru všech jeho proměnných. Překvapovat se. Nechat se překvapit. Být zvědaví. Vnímaví. Nepřemýšlet.

Nechť je tedy tento článek návodem pro ty z vás, kdo jste se s jógou už setkali, kdo praktikujete na skupinových lekcích, podle online videí nebo sami doma. Pro vás, co máte spoustu otázek a málo odpovědí. Pro ty, kteří za jógou vidí víc než zdravý pohyb a ztišenou mysl. Přála by si, aby tento článek pro vás inspirací pro hledání souvislostí ve vašem poznání sebe skrze jógu. Zevnitř ven. Zvenku dovnitř.

1.     NIKDO SE NA NEDÍVÁ, NESROVNÁVEJTE SE

Teď budu drsná a upřímná. Pokud vás lidi v sále zajímají víc než praxe jógy, jděte radši do baru. Pokud si myslíte, že se někdo dívá, tak ne. Díváte se vy. Většinu lidí v sále nezajímáte. Soustřeďte se při praxi na sebe a na to, proč jste na lekci. 

Že nevypadáte jako ze žurnálu Jóga Dnes? No a co? Vaše tělo je unikátní, nesrovnatelně jedinečné. Neobětujte pocit jemnosti a lehkosti v těle na oltář svého na výkon zvyklého ega. Dělejte hlavně to, co vám dává smysl a co nebolí. Občas se nechte lektorkou pozvat a vyzkoušejte novou věc (pohyb, pozici, dechovou techniku.) Nelpěte na tom, že vaše dosavadní zkušenost je ta jediná správná. Mějte oči i srdce otevřené. Buďte sami sebou ve své jedinečnosti.

.

2.    80% ÚSILÍ STAČÍ

Netlačte na výkon, počet opakování, propocené outfity. Zapojte JEMNÉ ÚSILÍ. Jóga ve své fyzické podobě bývá definovaná jako ÚSILÍ O CO NEJMENŠÍ ÚSILÍ. Nemít v pozici cíl a odevzdat se tomu, co je teď. V plynutí času, rytmu dechu a působení gravitace na vaše tělo. Respektujte aktuální fázi svého menstruačního cyklu.

DOVOLTE SI DĚLAT MÍŇ. DOVOLTE SI DĚLAT VÍC. POZVĚTE NA PODLOŽKU ZMĚNU.

Nechtějte každý den od svého těla stejných 100% výkonu. Chtějte kultivaci všímavosti, pravidelnost, jemnost, radost z pohybu. Zkoumejte svůj dech, budujte laskavý vztah se svým tělem, s komunitou kolem vaší jógy. Protože 80% úsilí stačí a je to víc než dost. 

3.     PROŽIJTE POHYB

Víc vnímat a nechat oči zavřené. Sestoupit tím, co se dívá, hlouvěji do těla. Víc se naciťovat. Míň myslet. Naučit se vypínat autopilota a zůstávání s tím, co právě je. Buďte ve vědomí těla. Vneste do něj víc plynutí, opory, stability. Méně snahy po rozsahu nebo analyzování výsledků.

Propojte se na váš vnitřní, dechem se měnící prostor. Dech je energie. Dech je pohyb. Dechový pohyb v sobě obsahuje začátek, plynutí i konec. Nádherná a všeobjímající paralela žití. 

4.     HASTA BANDHA + PADA BANDHA = AKTIVNÍ DLAŇ + AKTIVNÍ CHODIDLO

Téma, které se na veřejných lekcích jógy zmiňuje jen okrajově, pokud vůbec. Téma správné opory, rovnováhy. 

A právě to, jakou oporu máme ve svých dlaních a chodidlech je zásadní pro pocit jistoty, bezpečí, pevnosti a příjemnosti při zaujímání jógových pozicích a setrvávání v nich.

Pada bandhu (aktivní chodidlo) zaujmete představou, jako byste chtěli přiblížit kloub pod palcem k vnější hraně paty. Pocitově vynášíte vnitřní kotník a s ním i oblouk nártu směrem vzhůru. Aktivně tak tvoříte prostor pod palcovou hranou chodidla .

Pozor na prsty u chodidel. Jsou volně opřené do položky a přirozeně rozložené, nepokroucené. Pada bandu používejte vždy, když stojíte nebo provádíte pozice ve stoje. O tom, jak důležité je dopřát chodidlu prostor také při práci v sedě píšu tady.

ĎÁBEL JE UKRYTÝ V DETAILECH

Hasta Bandha (aktivní dlaň), pomůže odlehčit zápěstím a horním trapézům ve všech vzporech (např. pes hlavou dolů, pes hlavou vzhůru, prkno, kočka) a vyhnout se přetížení zápěstí.

zdroj: Pinterest

Jak na to? Vytvoříte si po opření dlaně do podložky pomyslnou „přísavku“ uprostřed dlaně, jako byste chtěli podložku nasát směrem vzhůru. Stejný princip, jako když držíte nafukovací míč jen pomocí jedné dlaně. Na podložce pak přitáhněte pocitově palcové a malíkové hrany směrem k sobě, opřete do podložky celý palec, celý ukazováček a PŘEDEVŠÍM kloub pod ukazováčkem. Odtlačte se od těchto míst i od bříšek ostatních prstů, jako na obrázku výše. Odlehčíte zápěstí a uprostřed dlaně si tak vytvoříte prostor. To je i záměr praxe jógy. Tvořit prostor. Nejen uvnitř dlaně, ale i v trupu a v kolem kloubů a napřimovat se navzdory gravitační síle.

Do detailu se principům aktivní ruky věnuje fyzioterapeutka Markéta Strnadové ve svém minikurzu Aktivní ruka. Se mnou osobně se můžete na toto téma dozvědět více (a že toho je! nepřestává mě fascinovat, jak je naše tělo geniální!) na workshopech v Yoga Brno. Další termín workshopu s názvem „HASTA BANDHA – zápěstí bez bolesti“ připravuji na 10. ledna 2025 od 17 do 19 hod

5.     LEKCE BEZ ŠAVÁSÁNY JE JAKO MOJITO BEZ MÁTY

Nekompletní. Prostě chybí ta esence, která celý smyslový a energetický zážitek podtrhne. Vnímejte šavásánu jako neoddělitelnou součást každé lekce jógy.  Stejně tak, jako nejdete spát bez vyčištěných zubů, neodcházejte z podložky bez relaxace na závěr.

V sanskrtském překladu znamená šavásána „pozici mrtvoly nebo mrtvého těla“. Je paradoxní, že šavásána může být ze všech jógových pozic tou vůbec nejobtížnější na provedení, resp. na naplnění jejího vnitřního obsahu. Vyžaduje po nás zůstat s klidem v těle (=bez pohybu) a navíc i s klidem v mysli. Což může být teprv ta opravdová výzva, být sami se svými myšlenkami a vědomě zpomalit jejich proud.

Šavásána také představuje čas potřebný pro integraci předcházející jógové praxe. Čas, kdy se uvolní zbytečná svalová napětí a tím i část mentálních tenzí. Čas, kdy je zapotřebí se vědomě zastavit. Uznat, že výzvy na podložce dozněly a nekonat. Jen být. Bez očekávání. Odevzdat se možnostem, které přichází.

Když šavásánu vynecháte, budete po lekci víc unavení a méně svěží. Těch cenných 5 minut času vždycky stojí za to si darovat. Svět tam venku na vás počká. 

6.     MĚJTE ZÁMĚR, SE KTERÝM NA PODLOŽKU VSTUPUJETE

Tady pozor, prosím. Mít záměr je jedna věc. Umět si záměr dobře zformulovat je věc druhá. Zásadní pro správnou formulaci záměru je vytvořit jednoduchou větu v přítomném čase. Jako by se tak už dělo. Jako byste svůj záměr už žili. Vyhněte se slůvku „NE“ ve smyslu nechci, nepotřebuji, nemůžu.

Vždy, když si záměr opakujete, přidejte si k němu i EMOCI kterou chcete prožívat v okamžiku, když záměr zrealizujete. JAK SE CHCETE V TU CHVÍLI CÍTIT? Co a jak chcete prožívat? Emoce je tou hybnou silou, tím energetickým nábojem, který vám pomůže záměr „přitáhnout“ a manifestovat. ZÁMĚR BEZ EMOCE JE JEN OČEKÁVÁNÍ.  Záměr vám pomůže ovlivnit a tvořit vaši budoucnost. Očekáváními ji svěřujete do cizích rukou.

NA ZÁVĚR

Vybírejte pečlivě, komou svěříte důvěru v podobě vedení vaší praxe. Vybírejte takové lektory, kteří vás nutí přemýšlet. Hledat souvislosti. Dělat nové věci. Dělat staré věci novým způsobem. Kteří ve vás kultivují jemnost uvnitř a sílu navenek. Hravost a pevnost. Neulpívání na výsledku.

Kteří ve vás podporují důvěru ve schopnosti a možnosti vašeho jedinečného těla a dechu. Buďte při praktikováni zvědaví. Buďte otevření novým možnostem práce se svým tělem. Nechejte se inspirovat Pipi Dlouhou Punčochou a způsobem, jakým přistupuje k životu: TO JSEM JEŠTĚ NIKDY NEDĚLALA, TO MI URČITĚ PŮJDE!

S lehkou hlavou:-)

Hanka

Inspiruji k POHYBOVÝM SVAČINKÁM v kanceláři. Ráda a často zvedám lidi ze židlí. Posledních 7 let rovnám ZÁDA a šíje na lekcích jógy ve firmách. Na workshopech ukazuji, JAK SEDĚT bez BOLESTI a jak si vytvořit ZDRAVĚJŠÍ pracovní prostředí. Jsem autorkou ebooku KANCELÁŘSKÉ DESATERO a videokurzu JÓGA NA ŽIDLI. Více o mně najdete TADY.