Traduje se, že Indové měří život počtem nádechů a výdechů. Věří, že člověku je při narození dán určitý počet dechů, a až je vyčerpá, opustí své tělo. Předpokladem dlouhověkosti je tedy podle Indů vědomá práce s dechem a jeho kontrola.
Dech je ve své prapodstatě pohyb (pulzace) a oba, jak dech, tak pohyb, jsou synonymem pro život, protože bez dechu a bez pohybu tělo život ztrácí.
Tělo bez kyslíku (rozuměj správného způsobu dýchání) rychleji stárne. Stárnutí je vlastně proces postupného znečišťování našeho těla. Čím jsme starší, tím víc bychom měli dbát na korektní dech a víc se hýbat. Pohyb podpoří metabolismus a tělo se tak lépe vyčistí od usazenin a nánosů látkové výměny a emočního smogu.
Obecně se jako správná technika dechu doporučuje plný jógový dech (PJD). Nádech i výdech jde přes nos.
PJD má tři atributy.
1.HLOUBKA = místo, kam jde dech
2.POLARITA = symetrie nádechu a výdechu
3.RYTMUS = čas, po který dech probíhá
Pokud s jógou začínáte, je to jedna z prvních věcí, které se naučíte. Záměrem PJD je rozvést kyslík a živiny (PRÁNU) do každé buňky těla a předpokladem k tomu je využít na maximum potenciál a kapacitu našich plic.
Běžně vdechujeme 0,5l vzduchu při standardním nádechu. Při nádechu PJD to může být až 2,5l vzduchu, tzn. 5x tolik. Tzn. 5x tolik výživy nejen pro naše tělo, ale především pro náš mozek, který se špatným dechovým stereotypem rychleji unaví a my se pak cítíme doslova vycucnutí, bez energie. Zvlášť teď, v době lockdownu, kdy většinu času trávíme doma v nevětrané místnosti.
Dýchání nosem je pro tělo výhodnější hned z několika důvodů.
Nádech nosem vdechovaný vzduch
1.čistí znečištěný vzduch. Řasinky umístěné na nosních sliznicích se pohybují v protisměru proudícího vzduchu a tak brání průchodu těchto nečistot do dýchacích cest. Dobře prokrvená nosní sliznice je sama schopna ničit mikroby.
2.předehřívá
3.zvlhčuje, aby nepoškozoval průdušky a plíce
4.zajistí lepší vstřebávání kyslíku tkáněmi než dýchání ústy
Sliznice nosních dírek jsou dobře inervovány, tzn. nachází se zde mnoho nervových zakončení. Při dýchání nosem dochází k permanentní masáži nervových zakončení a tím ke stimulaci mozkových hemisfér. To je žádoucí pro správnou funkci mozku a centrální nervové soustavy.
Vydechování nosem je důležité z hlediska zvlhčování nosní sliznice, která díky vydechovanému vzduchu, který je poměrně vlhký, nevysychá. Nosní spreje způsobují vysychání sliznice a je to i důvod, proč používat nosní spreje maximálně týden.
Dlouhodobé dýchání ústy způsobuje vysychání sliznice v ústech, větší riziko množení bakterií a v konečném důsledku problémy s lebečními dutinami. Zhoršuje se čich a zároveň i chuť, protože čichové a chuťové pohárky jsou propojené.
Sucho v ústech způsobuje větší kyselost v dutině ústní. Kyselé prostředí dobře kultivuje zubní kaz a může vyústit v problémy s dásněmi. Vzpomeňte si, jaký pocit máte v ústech každé ráno. V ústech se přes noc namnoží bakterie a toxiny. Proto je opravdu dobré setřít bílý bakteriální povlak z jazyka, nebo alespoň vyčistit zuby, ještě před tím, než se ráno napijete. V opačném případě spláchnete s první sklenkou vody všechen balast zpět do těla.
Pokud běžně dýcháte pusou, pak vás (přesněji vaše blízké) nejspíš trápí chrápání. Řešením může být změna spánkové polohy nebo změna způsobu, jakým si dáváte polštář pod hlavu. O tématu kvalitního spánku, spánkových poloh a jejich vlivu na krční páteř píšu v eBooku TAJEMSTVÍ ZDRAVÉ ŠÍJE ZAČÍNÁ V LOŽNICI.
Věděli jste, že dech neproudí v obou nosních dírkách stejně? Zhruba jednou za 2 hodiny se změní průchodnost nosních dírek z důvodu změn v prokrvení nosní přepážky. Jedna z vašich nosních dírek je VŽDY méně průchodná a dech v ní je omezenější než ve druhé.
Ať už vás ucpaný nos trápí pravidelně nebo čas od času, je dobré rozlišit, jak moc vás to omezuje v běžných denních činnostech a zda brání ve spánku. Jaké jsou další symptomy kromě ucpaného nosu (jsou-li) a podle toho zvážit návštěvu lékaře. Dlouhodobě ucpaný nos a dutiny může být spolu s dalším symptomy projevem astmatu nebo jiného zánětlivého onemocnění horních cest dýchacích nebo lebečních dutin.
Trápí-li vás „obyčejná“ rýma, případně lehčí formy alergické rýmy, zkuste si (dříve, než sáhnete do lékárničky) lehnout na opačný bok, než máte ucpanou nosní dírku (např. máte ucpanou pravou nosní dírku, lehnete si na levý bok). Vleže na boku začněte dýchat zhluboka nebo podle vašich aktuálních možností. Zprvu vás to pustí jen tou méně ucpanou. Po minutě až dvou zjistíte, že se zprůchodnila i ta ucpanější dírka (v našem případě pravá).
Pocit úlevy je v tomto případě k nezaplacení a vy můžete být patřičně hrdí, že jste našli způsob, který je stejně účinný jako nosní spreje, a přitom bez nežádoucích účinků na sliznici nosu a bez chemických látek v těle.
A pokud právě netrpíte na ucpané dutiny, můžete i přesto otestovat na vlastní kůži super schopnosti a možnosti vašeho těla. Například dnes večer, před usnutím. Zjistíte, že v této poloze (na levém boku) se váš dech po pár dechových cyklech přirozeně přesune více do pravé nosní dírky, a pravá nosní dírka se stane dominantní pro nádech i výdech. Jen tak chvílí buďte a pozorujte se zavřenýma očima film, který se před vámi na plátně vašeho těla bude promítat.
Pokaždé, když po své jógové praxi odpočívám na boku, nechávám se ráda unášet na vlnách dechu a vnitřním zrakem jen pozoruji a čekám, až zachytím tu jemnou změnu v proudění vzduchu, změnu v projevu dechu na periferii těla, v nosních dírkách. Je to téměř jako kouzlo. Kouzlo, kterým tělo demonstruje jak moc moudré a dokonalé je.
ŽIJTE S LEHČÍ HLAVOU🙂
Vaše Hanka