Právě jste se dozvěděli, že od příštího týdne budou ve vaší firmě probíhat pravidelné lekce jógy. Možná už jógu nějaký čas praktikujete, máte vlastní podložku a svého oblíbeného lektora. Na office jógu jste v zásadě připraveni.
Možná ovšem s jógou teprv začínáte. Nevíte, co máte očekávat. Nevíte, jestli je pro vás jóga vhodná aktivita. Máte mnoho otázek a zatím žádné odpovědi. V tom případě jsem pro vás shrnula v několika bodech důležité informace před tím, než na svoji první lekci vyrazíte.
Vaše pohodlí. Na to myslete, až se budete na lekci připravovat. Oblečte se tak, aby vás outfit neomezoval v pohybu. Potřebujete se rozpažit a rozkročit. Jóga je fajn cvičit na boso. Správně zapojíte svaly chodidel, klenby a aktivujete zde končící nervové receptory. Lépe pak svoje tělo v prostoru vnímáte a ovládáte. Ponožka chodidlo zbytečně omezuje. Nicméně i s ponožkami budete na lekci vítání. Počítejte ale s tím, že to může být nepraktické v pozicích, kdy je třeba uchopit plec na noze. Ponožky určitě přibalte, praktikujete-li v chladnější/klimatizované místnosti nebo v zimě. Budou se vám hodit také na konci lekce spolu s dlouhým rukávem, až se na pár minut uložíte do relaxace na zádech.
TIP PRO ŽENY: dlouhé vlasy sepněte tak, abyste si v pozicích na zádech neležela na culíku. Vaše hlava by měla na podložce spočívat vyváženě, na celé ploše týlu, tak abyste mohla maximálně uvolnit šíjové a krční svaly.
Specifickou formou office jógy je tzn. „desk jóga“. Lekce trvá zpravidla 30 minut a vy nemusíte opustit při cvičení kancelář, ani se převlékat do cvičebního. I přesto se zdravě protáhnete, především svaly kolem páteře, bedra, mezilopatkové partie a rameno-krční zónu. Lekce probíhají u vašeho pracovního stolu.
Na trhu je dnes tolik značek, materiálů, barev, že se můžete cítit doslova ztracení v záplavě jógamatek. Pokud ještě podložku nevlastníte a plánujete její koupi, pak doporučuji navštívit nejbližší Decathlon. Nespoléhejte se na levné nabídky typu „akce“ v nejbližším supermarketu, ani nepiště Ježíškovi. Vyberte si ji osobně.
Na co byste měli při výběru jógamatky myslet je její tloušťka a váha. Nedoporučuji podložky tlustší než 5 mm. Vidina ležení „na měkkém“ je lákavá, ale čím je podložka vyšší, tím hůř se vám na ní bude balancovat. Jinými slovy, čím tenčí podložka, tím lepší budete mít stabilitu. Především v rovnovážných polohách na jedné noze to oceníte. Jestli chcete s podložku na každou lekci cestovat, zvolte lehčí model.
TIP: před srolováním otočíte podložku spodní stranou nahoru. Když to neuděláte, budete z ní mít při příštím rozbalení „gondolu“, která bude potřebovat zatížit na obou svých koncích. Ne všechny jógamatky trpí tímto nešvarem, ale z těch běžných je jich takových většina.
Přistupujte, prosím, k vaší praxi s respektem k vašim aktuálním zdravotním omezením, berte ohled na dřívější úrazy a zranění. Zkušená lektorka by pro vás měla být schopná připravit modifikaci zatím nedostupných pozic, přizpůsobit je vašemu aktuálnímu zdravotnímu stavu tak, abyste tělo dál nepřetěžovali. Zároveň vás bude umět do pozic navést, upozornit na vadné pohybové vzorce a pozici pro vaše tělo upravit. Já osobně pracuji ráda s jógovými bločky, tenisovými míčky a therabandy. Díky nim se budete cítit v pozicích bezpečněji a nebudete si ubližovat.
Lekci byste měli vynechat, pokud se necítíte dobře nebo máte příznaky jakéhokoli přenosného onemocnění. Pokud si nejste jistí, nebo vás při provádění pozic trápí nepříjemní tlak v kloubech, poraďte se s lektorkou.
Napijte se dostatečně před lekcí. Ideální je obyčejná voda nebo voda s citronem. Pít na lekci nemusíte. Tekutiny doplníte až poté. Pijte ten den více než normálně. Voda v kombinaci s pohybem a dechem váš organismus pomůže po lekci přirozeně detoxikovat a pročistí také lymfu.
Cvičíte-il ráno před prací, s jídlem buďte obezřetní. Vyzkoušejte, jestli jste vůbec schopní cvičit na lačno. Pokud by vás měl při lekcí sužovat vlčí hlad, snězte aspoň banán, fajn je i teplá ovesná kaše. Nejezte nic, co by vás při praxi tlačilo v žaludku. Obecně je dobré dát si mezi praxí a posledním větším jídlem alespoň 2 hodiny pauzu.
TIP: Pocit hladu, který možná budete někdy na začátku lekce cítit, vám pomůže odbourat břišní dýchání. Navíc vás dech do břicha příjemně uklidní a promasíruje orgány uložené v břišní dutině a pánvi.
Lekce trvá 60 minut. Začínáme v leže na zádech. V úvodních minutách je třeba přeladit pozornost do těla. Soustředíte se na to, jak a kam proudí váš dech. Časem přistoupíme k pokročilejším dechovým technikám.
V další části lekce tělo lehce protáhneme a zahřejeme, protože až zahřáté svaly mohou bez rizika zranění obnovit svoji elasticitu a uvolnit se. Postupně vás provedu jednotlivými jógovými pozicemi, které budou tvořit pohybové sekvence založené na principu stlačení a uvolnění. Budete mít dostatek prostoru a času pro váš plynulý dech. Najdete si v poloze vaše „příjemné nepohodlí“, které si užijete ve stojných pozicích, v sedě i v leže na břichu.
Závěrečnou fázi lekce strávíte opět na zádech. Provedu vás konkrétní relaxační technikou. Odcházíte odpočatí a příjemně naladění na váš den.
Vždy mějte při cvičení otevřenou mysl, vnímejte to, co přichází Dívejte se na sebe nezaujatým pohledem dítěte. Buďte zvědaví. Nebojte se být otevření všemu, co vám jóga může nabídnout daleko za těmito řádky.
Vnímejte, jak se budete cítit bezprostředně po lekci. Vnímejte pocity z těla další den. Vnímejte, jak se budete cítit tři měsíce při pravidelném praktikování.
Dovolte si zpomalit. Všímejte si detailů. Zpomalujte pravidelně. Pozorujte. Nehodnoťte. Brzy zjistíte, že pomalost, všímavost a vnitřní klid se začne objevovat i ve vašem životě mimo podložku.
S lehkou hlavou
Hanka