Dojíždíte autem do práce?
Trávíte v autě alespoň hodinu denně?
Cestujete autem často na delší vzdálenosti?
Bolí vás záda a šíje a po delší cestě autem je to horší?
Pak vás bude zajímat 5 následujících tipů, které vám zpříjemní cestování autem a vnesou nové, zdravé návyky do vaší řidičské rutiny. Většinu tipů a doporučení můžete pohodlně použít i v jiných dopravních prostředcích. Využijete je také kdykoli budete chtít sedět aktivně, ochránit bedra a zapojit hluboké břišní a zádové svalstvo.
Nejhorší věc, kterou můžete udělat, je řídit na dlouhé vzdálenosti v jedné přednastavené poloze sedadla (= těla). Měnit pozice při sezení, a to nejen v autě, je zásadní pro lepší proudění krve a dechu v kriticky stlačených partiích (kyčle, dolní končetiny, hrudník). Jednou za čas proto změňte nastavení zádové opěrky a pohrajte si s nastavením výšky sedáku.
Když řídíte, vaše chodidla jsou neustále ve flexi (špičkou vzhůru), tzn. v nevhodné poloze pro jejich správnou funkci. Podpořte průtok krve chodidly tak, že chodidla budete střídavě propínat a flexovat. Ideálně při čekání na semaforu nebo v kolonách, kdy můžete nohu z plynu bez obav sundat.
Zakružte si v kotnících a když to boty umožní, roztáhněte prsty na nohou několikrát od sebe a k sobě. Bezpečně můžete tuto techniku praktikovat také při jízdě s tempomatem.
Zatínání hýžďových svalů při řízení auta je důležité pro změnu v postavení kyčelních kloubů. Při delších cestách vyvíjí kyčelní hlavice nadměrný tlak do kyčelních jamek a stehenní kost doslova tlačí do pánevních kostí. Vyzkoušejte zatínat jak oba velké hýžďové svaly („obě půlky“) současně, tak i každou zvlášť. Může to být docela výzva a příjemné zkrácení dlouhé chvíle při řízení.
Základem pohodlné a bezpečné jízdy autem je dobře nastavené sedadlo, volant a hlavová opěrka.
JAK SEDĚT V AUTĚ SPRÁVNĚ V 6 BODECH
O technice správného sezení a nastavení těla při práci v sedě píšu v jiném článku. Jednoduchý a praktický návod najdete v tomto videu.
Skvělou pomůckou pro zdravé sezení je tzv. KLÍN nebo podsedák. Fajn tip najdete ZDE. Použijete-li v autě klín, zajistí vaší páteři zdravější napřímení. Nebudete tak záda tolik kulatit a uvolníte tím bedra.
Podobnou službu vám udělá na dlouhých cestách složená osuška nebo deka, kterou si vložíte pod hýždě. Výsledkem bude citelná úleva pro vaše pánevní a zádové svaly.
Těsné boty jsou pomyslnou svěrací kazajkou pro vaše chodidlo. Dlouhodobé nošení špatně padnoucí obuvi a málo místa uvnitř boty je pro funkční chodidlo devastující a vede k vadnému držení těla.
Chodidlo v těsné botě ztrácí PROPRIOCEPCI, tzn. schopnost nervové soustavy zpracovat změny v těle způsobené pohybem a reagovat na ně. Což v konečném důsledku znamená větší riziko úrazů a zranění v běžném životě. Proč ještě je důležité trávit co nejvíc času bez bot, obzvlášť pracujete-li v sedě, píšu tady.
Na krátké vzdálenosti nemá zouvání smysl, pokud ovšem cestujete déle než hodinu, zkuste to bez obuvi. Přeneste se přes zažité představy, že řídit se musí v pevné obuvi. Nemusí:-)
Řízení auta bez bot nebo v sandálech, je zakázané ve Francii. Pokuta za řízení bez pevné obuvi vám hrozí také v Německu, Maďarsku a Bosně a Hercegovině. V Čechách za řízení „barefoot“ pokutu nedostanete.
Řiďte s lehkou hlavou:-)
Hanka
Zdroj: www.garaz.cz, www.polygonbrno.cz, Kelly Starrett, Deskbound