V tomhle článku otvírám téma tří nešvarů, které spolu s nadměrným sezením omezují dýchání a proudění tekutin v těle. Nenechte vaše tělo strádat a pojďte ho začít uzdravovat. Možná vás překvapí, jak rychle budete vnímat pozitivní změny v pocitu z vašeho těla a celkové náladě.
My ženy dáme často při výběru spodního prádla přednost vzhledu před funkcí. Taky už se vám stalo, že nějaký kousek prádla vás očaroval tak moc, že jste si ho prostě musela pořídit? Co na tom, že všude tlačil. Že materiál stál za houby. Že se vám až tak moc nelíbil, ale váš muž má rád krajku, a tak jste ho koupila, abyste udělala radost jemu. Že byl předražený. Nebo naopak zlevněný. To pak člověk rád mávne rukou nad nepadnoucím velikostí nebo umělým materiálem.
Kdo z vás se tady poznává? Já určitě. A je v pořádku, že tyto „úlovky“ ve skříni máme. Jen je dobré oddělit příležitosti, na které se takové prádlo hodí, a kdy může tělu spíš uškodit.
Co přesně způsobuje těsné prádlo, pásek, kalhoty?
Bránice při normálním fungování (tj. dýchání do břicha), jemně vytahuje svým pohybem bederní páteř směrem vzhůru. S každým kvalitním a plným nádechem tak ubíráte ploténkám tíhu, kterou na ně tlačí trup a hlava a přirozeně posilujete hluboké zádové svaly.
Pokud víte, že budete 6 a více hodin při práci sedět a nejste zrovna doma, oblečte si co nejpohodlnější a pružné spodní prádlo. Takové, které vám padne, neškrtí vás ani v pase ani kolem hrudníku. Z příjemného materiálu. Vyberte si prádlo, které na kůži nechá po celodenním nošení minimum vytlačených míst.
Pozor na kalhotky s širší gumou v pase. Udělají vám stejnou medvědí službu jako pásek nebo těsné džíny. Zaříznou se do kůže. Stejně tak nepadnoucí nebo těsná podprsenka může velmi omezit dýchání tím, že stahuje hrudní koš a omezuje pohyb žeber pro správný nádech.
Vybírejte pečlivě také noční prádlo. Nenechte se stáhnout ve spánku těsnou gumou v pase a využijte naplno čas k regeneraci vašeho úžasného těla.
Na lekcích se mi občas objeví klienti s vytlačenými pruhy od ponožek. Zní to jako banalita, nicméně správný výběr ponožek je pro zdravé tělo důležitější, než byste si mysleli.
Těsné ponožky „zašpuntují“ povrchový krevní oběh a důsledek při dlouhodobém nošení v kombinaci s dalšími faktory může být zánět žil. Stahující gumičky na ponožkách zpomalují průtok lymfy a stejně jako stahovací prádlo jsou častou příčinou otoků, především chodidel a kotníků.
Tok lymfy v těle je jako řeka. Cokoli jej přehradí, tok se zastaví a vznikne otok.
Pokud trpíte na studené nohy, těsné ponožky v kombinaci s celodenně nošenou pevnou obuví a omezeným dýchání do břicha mohou zásadně přispívat k horšímu prokrvení chodidel.
Špatné ponožky máme v šuplíku všichni, bohužel i děti. Při nákupu ponožek jako první zkontrolujte lem a jeho pružnost, poté kvalitu materiálu. Na ponožkách nešetřete. Až zase příště najdete na chodidle po sundání ponožek otlaky, rozhodně takové ponožky ze šuplíku vyřaďte.
Věděli jste, že první zmínky o obuvi sahají až do roku 1600 př.n.l.? Lidé používali zvířecí kůži jako obal na chodidla, aby je chránil před zraněním nebo omrzlinami. Ne proto, aby je měli na nohou pořád nebo jako módní doplněk.
Většina dnešních bot bohužel postavení chodidla zhoršuje, protože chodidlo má v botě málo prostoru.
Obecně platí, že bychom měli mít vpředu v botě alespoň centimetr místa navíc.
Pro správné držení těla a funkční klenby na chodidle není nic horšího, než strávit den ve špičatých polobotkách nebo úzkých lodičkách.
Těsná bota bere chodidlu schopnost využít přirozenou oporu pro tělo a zapojit tak hluboké svaly důležité pro vzpřímené postavení páteře a správné držení těla. Bere mu také hmatovou schopnost vyhodnotit informace o povrchu, po kterém kráčí. Této schopnosti nervové soustavy se říká PROPRIOCEPCE. Vlivem těsných bot naše tělo propriocepci ztrácí a je víc náchylnější k úrazům a zraněním.
Na vašich chodidlech jsou nervová zakončení všech vnitřních orgánů. I jednotlivé páteřní obratle mají na chodidle svoje reflexní místo. Skrze správné doteky a tlak vyvíjený na chodidlo lze dobře uvolnit konkrétní místa na těle.
Ráda používám s klienty před lekcí tenisové míčky. Tenisák pomůže rozmasírovat chodidla, konkrétně linii páteře na vnitřní palcové hraně. Tělo je lépe připravené na následnou fyzickou aktivitu. Na podobném principu pracuje i akupresurní podložka. O výhodách akupresurní podložky píšu tady.
V práci vyměňte pevné boty za pohodlnější přezůvky, kde má chodidlo dostatek místa. Využijte chvilek, kdy na noze nemusíte mít boty vůbec.
Už jste zkoušeli řídit bosí? Přečtěte si 5 užitečných tipů pro zdravá záda řidičů. Na krátké vzdálenosti nemá zouvání smysl. Pokud ovšem cestujete déle než hodinu, zkuste to bez obuvi. Přeneste se přes zažité představy, že řídit se musí v pevné obuvi. Nemusí:-)
Nezapomeňte, že vaše tělo má úžasnou sebeléčivou schopnost. Aby ji mohlo využít, dopřejte mu dostatek vaší pozornosti. Najděte si čas vyhrazený jen pro vás. Pravidelný čas, kdy pozornost svému tělu věnujete. Pozvěte vaše tělo na rande s vámi. Může to být lekce jógy, procházka v přírodě nebo pár minut rytmického dechu se zavřenýma očima. Ideálně bez bot, ponožek a v co nejpohodlnějším oblečení.
S lehkou hlavou
Hanka